• Ekol Psikoloji
ÖZEL EKOL AİLE DANIŞMANLIĞI MERKEZİ

AİLE VE ÇİFT DANIŞMANLIĞI

 

Evlilik karşı cinsten iki kişinin birlikte yaşamak ve yaşantılarını paylaşmak için bir araya geldiği bir yapı, bununla birlikte yasal olarak kurumsallaşmış bir yol, bir ilişkiler sistemidir. Evliliğin gereği ve nedenleri düşünüldüğünde kişilerin biyolojik, sosyal ve psikolojik gereksinimlerini ve güdülerini doyurmayı amaçladığı gözlenmektedir.

Her türlü ilişkide olduğu gibi, evlilik yada çift ilişkisinde de sorunların çıkması muhtemeldir. Kişilerin evlilik ilişkisi ve kendi ruh sağlıkları açısından yapmaları gerekli olan davranışlar bulunmaktadır. Bunların en başında farklılıkları göz önünde tutmak ve doğru iletişim kurmak gelir. Olumlu bir ilişki için eşler, beraberliklerini zedelemeksizin, kendilerinin ve karşı tarafın kişilik gelişimine olanak vermelidirler. Sağlıklı bir evlilik ilişkisinde; duyguların paylaşımı, bireysel farklılıkların kabulü, ilgi ve sevginin iletilmesi, işbirliği, etkili sorun çözme becerisi, iletişim becerileri, takdir duygusunu ifade etme gibi özelliklerin olması önemlidir.

Evlilik ilişkisinin doğal bir parçası olan çatışmalar eşlerde kaygı ve gerginlik yaratmaktadır. Bu dönemlerde eşler zaman zaman sorunu daha da derinleştirecek şekilde tutumlar sergileyebilirler. Zaman zaman da eskiden yaşananları gündeme getirerek durumu içinden çıkılmaz hale dönüştürebilirler. Bunun dışında aile fertleri ile ilgili yapılan yorumlarla da bu durum uzayıp gidebilir. Eşler çatışmaların yaşandığı kriz zamanlarında sorunlara yenik düşmemek için çatışmalarla baş etme ve sorun çözme yöntemleri kullanılmalıdır. Oysa ki, çoğunlukla taraflar kendi hatalarını kabul etmeyerek karşı tarafı suçlayıcı tavrını sürdürmekte bu durum hiçbir zaman olumlu sonuçlara yol açmamaktadır.
Genel olarak evlilik ve aile danışmanlığı aile içi diyalogu gözden geçiren, kişiler arasındaki olaylara tek yönlü bakış açısını değiştirerek, aile içinde problem olan davranışlarının farkına varma, alternatif tutum ve davranış geliştirme sürecidir. Unutulmamalıdır ki bütün sorunların tek bir çözüm yolu yoktur. Kişiler kendi çabaları ile bulundukları olumsuz durumdan çıkış yolu bulamıyorlarsa profesyonel bir yardım almalıdırlar.